Home Uncategorized Baloni “misterioz” që përshkoi mbi shtetin amerikan, sqarohet Kina

Baloni “misterioz” që përshkoi mbi shtetin amerikan, sqarohet Kina

Një tullumbace e supozuar spiune e vërejtur mbi SHBA është një “avion civil” kinez, i cili kishte devijuar nga rruga e planifikuar, kanë njoftuar autoritetet kineze.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes thanë se besonin se baloni, i parë mbi zona të ndjeshme ditët e fundit, ishte në fakt një pajisje “mbikqyrjeje në lartësi të madhe”.

Por në një deklaratë, ministria e jashtme e Kinës tha se ishte përdorur për qëllime “kryesisht meteorologjike”.

Kina “i vjen keq për hyrjen e paqëllimshme” të balonës në hapësirën ajrore të SHBA-së, thuhej në deklaratë.

Objekti fluturoi mbi Ishujt Aleutian të Alaskës dhe përmes Kanadasë përpara se të shfaqej mbi qytetin Billings në Montana të mërkurën, sipas zyrtarëve.

Shtetet e Bashkuara vendosën të mos e rrëzonin balonën për shkak të rrezikut të shkaktuar nga rënia e mbeturinave dhe përdorimit të kufizuar të çdo inteligjence që pajisja mund të mblidhte, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes.

Megjithatë, qeveria përgatiti avionë luftarakë në rast se objekti duhej të rrëzohej.

Deklarata kineze tha se balona ishte hedhur jashtë rrjedhës nga erëra të papritura.

“E prekur nga Westerlies dhe me aftësi të kufizuar vetëdrejtimi, avioni devijoi larg kursit të planifikuar.

“Pala kineze shpreh keqardhje për hyrjen e paqëllimshme të anijes ajrore në hapësirën ajrore të SHBA-së për shkak të forcës madhore”.

Deklarata i referohej incidentit si një “situatë të papritur” dhe tha se Pekini do të vazhdojë të komunikojë me palën amerikane.

Balona është raportuar në mediat amerikane si madhësia e tre autobusëve.

Gjatë konferencës së së enjtes në Pentagon, zyrtarët e mbrojtjes amerikane refuzuan të zbulojnë vendndodhjen aktuale të avionit dhe nuk dhanë informacion se nga u nis ai.

Ata shtuan se tullumbacja po “dukej se rrinte jashtë për një periudhë më të gjatë kohore” se të tjerët të gjurmuar nga SHBA gjatë disa viteve të fundit.

Pamja e panjohur shkaktoi konfuzion ndërsa tullumbacja rrinte pezull mbi Montana, me disa njerëz që postonin imazhe të objektit të rrumbullakët të zbehtë lart mbi sipërfaqen e Tokës.

Punonjësi i zyrës së Billings, Chase Doak i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se ai vuri re “rrethin e madh të bardhë në qiell” dhe shkoi në shtëpi për të marrë një kamerë më të mirë.

“Mendova se ndoshta ishte një UFO legjitime,” tha ai. “Kështu që doja të sigurohesha që ta dokumentoja dhe të bëja sa më shumë foto që mundesha”.