Home Uncategorized Harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, FFK paraqet ankesë në...

Harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb, FFK paraqet ankesë në FIFA

Federata e Futbollit të Kosovës ka paraqitur ankesë në FIFA për veprimin agresiv të ekipit kombëtar të Serbisë, të cilët mbrëmë në ndeshjen kundër Brazilit, në kuadër të Kupës së Botës “Katar 2022”, kanë paraqitur hartën e Kosovës të ngjyrosur me flamurin serb, me mbishkrimin “Nuk ka dorëzim”, në zhveshtore.

“Ekipi serb ka vazhduar me retorikën shoviniste ndaj Republikës së Kosovës. Akte të tilla të shoviniste nuk kanë vend në një ngjarje sportive, e aq më pak brenda objekteve ku zhvillohet ngjarja më e madhe e futbollit botëror, prandaj FFK si anëtare e barabartë me të gjitha anëtaret e tjera të FIFA-s, kërkon nga ky institucion që të ndërmarrë masa sanksionuese ndaj veprimeve që nxisin urrejtje mes popujve dhe janë kundër vlerave njerëzore”, thuhet në komunikatën e FFK-së, transmeton Klankosova.tv.

FFK tha se futbolli si sporti më i popullarizuar në botë përçon vlera bashkimi dhe assesi përçarjeje, ndërsa ky akt agresiv nuk përkon me vlerat e tilla, prandaj edhe duhet të ndëshkohet.

“Derisa Evropa e bota po ballafaqohen me një krizë të madhe si pasojë e agresionit të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë, një kompeticion kaq madhështor siç është Kampionati Botëror, duhet të jetë vend i mbizotërimit të thirrjeve për paqe, e jo të përdoret për të nxitur urrejtje mes popujve”, thuhet tutje në njoftim.

FFK i ka kërkuar FIFA-s që të zbatojë në përpikëri rregullat e saj dhe të ndëshkojë Federatën e Futbollit të Serbisë.

“Kosova është shtet i pavarur dhe demokratik, me respektim maksimal të të drejtave të njeriut dhe i pranuar nga shtetet më të fuqishme botërore dhe si e tillë do ta vazhdojë rrugëtimin e saj, pa marrë parasysh provokimet si ky i fundit. Mirëpo, është e papranueshme që ky akt të kalojë në heshtje, prandaj kërkojmë fuqishëm që FIFA të zbatojë në përpikëri rregullat e saj dhe të ndëshkojë Federatën e Futbollit të Serbisë për këtë veprim agresiv dhe kundër vlerave që i përçon futbolli”.