Home Uncategorized A është Bota në prag të një lufte të re?

A është Bota në prag të një lufte të re?

Sot Kina ka lëshuar ​​raketa të shumta drejt ujërave pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit, pasi Pekini e përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një çmim pasi priti kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Më herët, Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Kineze tha se kishte kryer stërvitje me rreze të gjatë në ngushticën e Tajvanit, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV.

Dhe të enjten në mëngjes, media shtetërore kineze tha se ushtrimet për të simuluar një “bllokadë” ajrore dhe detare rreth Tajvanit kishin filluar të mërkurën, por ofruan pak prova të forta për të mbështetur pretendimin.

Qëndrimi ushtarak ishte një shfaqje e qëllimshme e forcës pasi Pelosi u largua nga ishulli të mërkurën në mbrëmje, me destinacion Korenë e Jugut.

Brenda disa orësh pas nisjes së saj, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se Kina dërgoi më shumë se 20 avionë luf.tarakë përtej vijës mesatare në ngushticën e Tajvanit, pika e mesit midis kontinentit dhe Tajvanit që Pekini thotë se nuk e njeh, por zakonisht e respekton.