Home Uncategorized Përse Interi duhet ta shesë Lukakun

Përse Interi duhet ta shesë Lukakun

Lufta e Interit për të shitur të yjet e tyre, me sa duket i ka shtyrë ata të pranojnë një ofertë të madhe prej 130 milionë eurosh nga Chelsea për Romelu Lukakun.

Drejtorët Beppe Marotta dhe Piero Ausilio e kishin bërë të qartë vetëm disa ditë pasi siguruan titullin e Serie A se ata duhej të kishin të ardhura rreth 80 milionë euro nga tregu i transferimeve këtë verë dhe të shkurtonin pagat me 20 për qind.

Ata e shitën Achraf Hakimin te Paris Saint-Germain për 60 milionë euro plus deri në 11 milionë euro të tjera në bonuse të lidhura me performancën, një fitim i madh në 41 milionë euro të paguara për ta marrë atë nga Real Madrid më pak se një vit më parë.

Plani në atë kohë kishte qenë për të shitur disa nga lojtarët e tyre të padëshiruar, shumë prej të cilëve ishin në huazim sezonin e kaluar, dhe në atë mënyrë të kompensojnë pjesën tjetër për të balancuar në librat ekonomik.

Sidoqoftë, Joao Mario hyri në një situatë kaq të komplikuar midis Benficas dhe Sportingut, sa Interi hoqi dorë nga shërbimet e tij, duke shkëputur kontratës, vetëm që t’i shpëtonte pagës së tij.