Home Uncategorized “Fëmijët pyesin ku është mami”, flet mes lotësh babai i 37 vjeçares...

“Fëmijët pyesin ku është mami”, flet mes lotësh babai i 37 vjeçares që vdiq në Kroaci

Para Spitalit të Përgjithshëm në Slavonski Brod të Kroacisë janë rreth tridhjetë persona, të gjithë anëtarët e familjes dhe të afërmit e viktimave të aksidentit me autobus në aksidentin që ndodhi dje në mëngjes.

Njerëzit kryesisht vinin nga Gjermania dhe Kosova. Arif Kikaj, babai i vajzës 37-vjeçare Alinda , e cila vdiq, gjithashtu arriti nga Peja.

“Ajo punoi në Gjermani si infermiere, ajo erdhi tek ne me leje vjetore”.

Ajo udhëtoi nga Gjermania në Kosovë dhe fëmijët e saj shkuan me të. Katër nga pesë në total. Të gjithë kaluan pa lëndime dhe fëmijët janë të moshës 14, 12, nëntë dhe shtatë.

“Kam punuar për 10 vjet në Rijekë dhe 30 vjet më parë shkova në Gjermani. Unë u ktheva në Kosovë, dhe fëmijët e mi, Alinda dhe dy djem të tjerë, qëndruan në Stuttgart.

Ajo punoi atje si infermiere. Ata ishin duke menduar të shkojnë me aeroplan në Prishtinë, por ata përsëri vendosën të marrin autobusin, për ta pas më të lirë për ta. Tragjedia është e madhe për ne, “i tha Arifi Jutarnji List, transmeton Klankosova.tv.

“Fëmijët pyesin:” Babi, ku është mami? ”

Ai shtoi se do ta varrosë vajzën e tij në Kosovë dhe se tani po priste që stafi i spitalit ta lejonte të merrte mbesat e tij.

“Dhëndri ishte me ta. Ata e pyetën atë: Babi, ku është mami?” tregon Arifi dhe qan. Plani është t’i çojmë në Kosovë dhe të kthehen në Gjermani pas varrimit.